C0816X5R1A224M050AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.015
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
YAGEO
0.22 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0306 (0816 Metric)
C0816X5R1A224M050AC
DigiKey Part Number
445-13746-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0816X5R1A224M050AC
Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0306
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0816X5R1A224M050AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)