B43642G2827M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 339
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 100mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642G2827M000
DigiKey Part Number
B43642G2827M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642G2827M000
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.62 A @ 100 Hz
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C