B43630B5227M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 405
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 171
Datasheet
Rubycon
In Stock: 8.706
Chemi-Con
In Stock: 400
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 250
Nichicon
In Stock: 80
Parametric Equivalent
In Stock: 200
Parametric Equivalent
In Stock: 224
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 530mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
B43630B5227M000
DigiKey Part Number
B43630B5227M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43630B5227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.49 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
820 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
530mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C