B43544B2188M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 234
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 92
Nichicon
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1800 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 50mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544B2188M000
DigiKey Part Number
B43544B2188M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544B2188M000
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.08 A @ 100 Hz
Impedance
75 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C