B43544A6477M000 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 222
In Stock: 117
In Stock: 145
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
470 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544A6477M000
DigiKey Part Number
495-75828-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544A6477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.52 A @ 100 Hz
Impedance
270 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C