B43509E2687M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 250
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 53
Chemi-Con
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43509E2687M060
DigiKey Part Number
495-B43509E2687M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43509E2687M060
Description
SNAP-IN 680UF 250V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43509E2687M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.01 A @ 100 Hz
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C