B43508B2687M000
DigiKey Part Number
495-3503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508B2687M000
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.68 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
230 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C