B43504E2277M000
DigiKey Part Number
495-B43504E2277M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504E2277M000
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 470mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 100 Hz
Impedance
570 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
470mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C