B43642E2277M000
DigiKey Part Number
495-77506-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642E2277M000
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 300mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.03 A @ 100 Hz
Impedance
430 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C