B43254B5127M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 519
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 183
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 108
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 724
In Stock: 334
In Stock: 191
Surge
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 265
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
B43254B5127M000
DigiKey Part Number
495-75597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43254B5127M000
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
775 mA @ 20 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C