EKHS501VSN121MQ30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
120 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKHS501VSN121MQ30S
DigiKey Part Number
565-EKHS501VSN121MQ30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHS501VSN121MQ30S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKHS501VSN121MQ30S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
890 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.2727 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C