B41858D4337M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 471
Würth Elektronik
In Stock: 623
Surge
Surge
In Stock: 998
Nichicon
Nichicon
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 274mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C
B41858D4337M
DigiKey Part Number
B41858D4337M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858D4337M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41858D4337M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
436 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
246 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
274mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C