B41821F5228M000
DigiKey Part Number
495-6052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41821F5228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 140mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C