228CKE025M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.028
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 626
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 2.742
Upgrade
Rubycon
In Stock: 913
Upgrade
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 302
In Stock: 540
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
In Stock: 302
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 135.6mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
228CKE025M
DigiKey Part Number
1572-1409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
228CKE025M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.175 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.645 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
135.6mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C