VLF4012ST-2R2M1R3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 7.145
Datasheet
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 120mOhm Max Nonstandard
VLF4012ST-2R2M1R3
DigiKey Part Number
445-4214-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF4012ST-2R2M1R3
Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 120 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLF4012ST-2R2M1R3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.150" L x 0.142" W (3.80mm x 3.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)