CLF7045T-2R2N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 9.319
Datasheet
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.3 A 18.98mOhm Max Nonstandard
CLF7045T-2R2N
DigiKey Part Number
445-9288-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF7045T-2R2N
Description
FIXED IND 2.2UH 4.3A 18.98 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CLF7045T-2R2N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
18.98mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)