RG1005P-153-B-T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 16.354
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Vishay
In Stock: 110
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Vishay Dale
15 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RG1005P-153-B-T1
DigiKey Part Number
RG1005P-153-B-T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1005P-153-B-T1
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RG1005P-153-B-T1 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)