CDR105NP-151MC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
150 µH Shielded Inductor 650 mA 450mOhm Max Nonstandard
CDR105NP-151MC
DigiKey Part Number
308-1895-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR105NP-151MC
Description
FIXED IND 150UH 650MA 450 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
5.8MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
-15%, +20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.362" W (10.00mm x 9.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)