MRE12-1A85-HV
DigiKey Part Number
374-MRE12-1A85-HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRE12-1A85-HV
Description
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1.5 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
600 µs
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Rhodium (Rh)
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
400 Ohms
Coil Current
30 mA