MRE12-1A85-HC
DigiKey Part Number
374-MRE12-1A85-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRE12-1A85-HC
Description
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Features
Magnetic Shield
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Seal Rating
Sealed - Fully
Part Status
Active
Must Operate Voltage
8.5 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
1.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
600 µs
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Contact Material
Rhodium (Rh)
Coil Current
30 mA
Coil Resistance
400 Ohms