SLE48S1803F01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
Bel Power Solutions
In Stock: 940
Bel Power Solutions
In Stock: 130
12V 48 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
SLE48S1803F01
DigiKey Part Number
271-SLE48S1803F01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLE48S1803F01
Description
AC DC ADAPTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6, IEC 320-C14, IEC 320-C18
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.80" L x 2.01" W x 1.24" H (122.0mm x 51.0mm x 31.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, CSA, cULus, cURus, GS, KC, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
4A
Base Product Number
Power (Watts)
48 W