511RCA50M0000BAGR is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
New at DigiKey
50 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
511RCA50M0000BAGR
DigiKey Part Number
863-511RCA50M0000BAGR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511RCA50M0000BAGR
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
26mA
Supplier Device Package
6-SMD (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.052" (1.33mm)
Output
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
18mA