CL2-5.0R-12
DigiKey Part Number
595-1893-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL2-5.0R-12
Description
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 5VA Power Transformer 115V, 230V Primary 12V Secondary 420mA Through Hole
EDA/CAD Models
CL2-5.0R-12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
5VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
41.30mm L x 36.50mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.90mm
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
420mA