CL2-10R-12
CL2-10R-12
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
CL2-10R-12
DigiKey Part Number
595-1710-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL2-10R-12
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary 12V Secondary 830mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL2-10R-12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
10VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
47.60mm L x 39.70mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.90mm
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
830mA