LC1DT20FD
DigiKey Part Number
4008-LC1DT20FD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT20FD
Description
TESYS 4P CONTACTOR 20A AC-1 110V
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 20 A 110VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT20FD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
77 VDC
Must Release Voltage
11 VDC
Coil Voltage
110VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
20 A