LC1D32BD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D32BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D32BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D32BD
Description
TESYS3P CTR32A AC3 15KW1NO1NC 24
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LC1D32BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
72.45 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
32 A