BSH1402T22A2P
DigiKey Part Number
4008-BSH1402T22A2P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH1402T22A2P
Description
MOTOR 140 IP65 SMOOTH ABS NOBRK
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 3.9kW 480VAC
Category
RPM
4000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1741.8 / 12300
Series
Power - Rated
3.9kW
Size / Dimension
Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm)
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Length - Shaft and Bearing
1.969" (50.00mm)
Mounting Hole Spacing
5.118" (130.00mm)
Voltage - Rated
480VAC