BMP1002R3NA2A
DigiKey Part Number
4008-BMP1002R3NA2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMP1002R3NA2A
Description
SYNCHRONOUS MOTOR - BMP - 230 VA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Synchronous AC Motor Standard 3000 RPM 1.5kW 230VAC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
675.5 / 4770
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
1.5kW
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.748" (19.00mm)
Type
AC Motor
Length - Shaft and Bearing
1.575" (40.00mm)
Function
Standard
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Motor Type
Synchronous
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
230VAC