Image for SFSD-05-28-H-06.80-SR is not available
SFSD-05-28-H-06.80-SR
DigiKey Part Number
SFSD-05-28-H-06.80-SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFSD-05-28-H-06.80-SR
Description
CABLE ASSY SOCKET 10POS 28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Individual Wire Leads 0.567' (172.72mm, 6.80")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFSD-05-28-H-06.80-SR Models
Category
Length
0.567' (172.72mm, 6.80")
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Latch Lock, Polarizing Key
Series
Color
Black, Individual
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
Crimp
Connector Type
Socket to Individual Wire Leads
Contact Finish
Gold
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.30.56000kr.30.56
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSY SOCKET 10POS 28AWG
In-Stock: 178
CABLE ASSY SOCKET 10POS 28AWG
In-Stock: 324
CABLE ASSY SOCKET 10POS 28AWG