QSH-020-01-H-D-DP-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-QSH-020-01-H-D-DP-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-QSH-020-01-H-D-DP-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-QSH-020-01-H-D-DP-A-K-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH-020-01-H-D-DP-A-K-TR
Description
CONN DIFF ARRAY RCP 40P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QSH-020-01-H-D-DP-A-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Female
Mated Stacking Heights
5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.128" (3.25mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)