HPW-02-04-T-S-590-410
DigiKey Part Number
612-HPW-02-04-T-S-590-410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPW-02-04-T-S-590-410
Description
.200" POWER BOARD STACKER
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPW-02-04-T-S-590-410 Models
Category
Length - Overall Pin
1.090" (27.686mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.410" (10.414mm)
Series
Length - Stack Height
0.590" (14.986mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
2
Termination
Solder
Pitch
0.200" (5.08mm)