HDMR-19-01-S-SM-PF
HDMR-19-01-S-SM-PF
HDMR-19-01-S-SM-PF
DigiKey Part Number
SAM15494-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDMR-19-01-S-SM-PF
Description
HDMR FLONGED SURFACE MOUNT SOCKE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
HDMI Receptacle Connector 19 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDMR-19-01-S-SM-PF Models
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
Samtec Inc.
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
1.3A per Contact
Part Status
Active
Voltage - Rated
40VAC