HDAM-15-12.0-S-13-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
195 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
HDAM-15-12.0-S-13-1
DigiKey Part Number
SAM8640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDAM-15-12.0-S-13-1
Description
CONN HD ARRAY PLUG 195P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HDAM-15-12.0-S-13-1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
13
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
195
Height Above Board
0.683" (17.35mm)
Pitch
0.047" (1.20mm)