Image for ESQT-122-02-F-D-500 is not available
ESQT-122-02-F-D-500
DigiKey Part Number
ESQT-122-02-F-D-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-122-02-F-D-500
Description
CONN SOCKET 44POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
44 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-122-02-F-D-500 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.500" (12.70mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.350" (8.89mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)