ESQT-110-02-F-D-500
DigiKey Part Number
ESQT-110-02-F-D-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-110-02-F-D-500
Description
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-110-02-F-D-500 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.500" (12.70mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.350" (8.89mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)