TB0014-508-02BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1.850
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Suntsu Electronics, Inc.
New at DigiKey
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
TB0014-508-02BE
DigiKey Part Number
2223-TB0014-508-02BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB0014-508-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, HORI
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TB0014-508-02BE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
300 V