TB0014-508-02GR
DigiKey Part Number
2223-TB0014-508-02GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB0014-508-02GR
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, HORI
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB0014-508-02GR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
300 V