TB001-500-07BE
TB001-500-07BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB001-500-07BE
DigiKey Part Number
102-6139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB001-500-07BE
Detailed Description
7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB001-500-07BE Models
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
7
Pitch
0.197" (5.00mm)
Current
15 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V