RDS-16S-7229-S-SMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 383
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
DIP Switches 101
RDS-16S-7229-S-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-7229-S-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-7229-S-SMT-TR
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDS-16S-7229-S-SMT-TR Models
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.283" (7.20mm)