PTN16-D100115K1A1
DigiKey Part Number
2223-PTN16-D100115K1A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN16-D100115K1A1
Description
POT 100K OHM 1/8W CARBON LOG
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Logarithmic Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W PC Pins
EDA/CAD Models
PTN16-D100115K1A1 Models
Category
Number of Gangs
1
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Rotation
305°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M7 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Through Hole
Taper
Logarithmic
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)