PTN16-A100130K1A2
DigiKey Part Number
2223-PTN16-A100130K1A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN16-A100130K1A2
Description
POT 100K OHM 1/8W CARBON LOG
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Logarithmic Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W PC Pins
EDA/CAD Models
PTN16-A100130K1A2 Models
Category
Number of Gangs
2
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
305°
Packaging
Tray
PC Pins
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.181" (30.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M7 x 0.75
Through Hole
Taper
Logarithmic
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)