ELXM451VSN221MA35S
DigiKey Part Number
565-4909-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXM451VSN221MA35S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXM451VSN221MA35S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.21 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7303 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C