200MXC1200MEFCSN30X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 178
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 681
TDK
Nichicon
In Stock: 88
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
200MXC1200MEFCSN30X40
DigiKey Part Number
200MXC1200MEFCSN30X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200MXC1200MEFCSN30X40
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
200MXC1200MEFCSN30X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.96 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C