10SKV100M6.3X5.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 1.106
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 83
Upgrade
KEMET
KEMET
In Stock: 490
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 523
Nichicon
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
10SKV100M6.3X5.5
DigiKey Part Number
1189-10SKV100M6.3X5.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10SKV100M6.3X5.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10SKV100M6.3X5.5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Capacitance
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C