RB520SM-30T2R
DigiKey Part Number
RB520SM-30T2RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB520SM-30T2RCT-ND - Cut Tape (CT)
RB520SM-30T2RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB520SM-30T2R
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 200mA Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
RB520SM-30T2R Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 10 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
EMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
580 mV @ 200 mA