RB501V-40TE-17 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 16.787
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 5.796
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Similar
Nexperia USA Inc.
Panjit International Inc.
Diode 40 V 100mA Surface Mount UMD2
RB501V-40TE-17
DigiKey Part Number
RB501V-40TE-17TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB501V-40TE-17CT-ND - Cut Tape (CT)
RB501V-40TE-17DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB501V-40TE-17
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RB501V-40TE-17 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
6pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
UMD2
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 100 mA