IPI80N06S207AKSA2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 600
Datasheet
N-Channel 55 V 80A (Tc) 250W (Tc) Through Hole PG-TO262-3-1
IPI80N06S207AKSA2
DigiKey Part Number
IPI80N06S207AKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPI80N06S207AKSA2
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPI80N06S207AKSA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO262-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.6mOhm @ 68A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 180µA