IPA093N06N3GXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 320
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 35
N-Channel 60 V 43A (Tc) 33W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
IPA093N06N3GXKSA1
DigiKey Part Number
IPA093N06N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA093N06N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 60V 43A TO220-3-31
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA093N06N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 34µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3900 pF @ 30 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
33W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.3mOhm @ 40A, 10V