IPA060N06NXKSA1
DigiKey Part Number
IPA060N06NXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA060N06NXKSA1
Description
MOSFET N-CH 60V 45A TO220-FP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 45A (Tc) 33W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPA060N06NXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 36µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
33W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 45A, 10V