IHW40N60RFFKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 34
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 576
Datasheet
onsemi
In Stock: 727
onsemi
In Stock: 287
In Stock: 1.144
STMicroelectronics
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 380
In Stock: 300
IGBT Trench 600 V 80 A 305 W Through Hole PG-TO247-3-1
IHW40N60RFFKSA1
DigiKey Part Number
IHW40N60RFFKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHW40N60RFFKSA1
Description
IGBT TRENCH 600V 80A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
560µJ (off)
Gate Charge
220 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/175ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 40A, 5.6Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
305 W